Kurkuma pomáhá proti zánětům

Kurkuma potlačuje některé zánětlivé chemikálie a ulevuje například od bolesti kloubů nebo lupénky. Kurkuma, může potlačit zánětlivou chemikálii zvanou TNF-alfa. Právě molekuly této chemikálie jsou cílem nového léčiva známého jako TNF protilátka, používaného při léčbě osteoartrózy, zánětů střev, lupénky a Bechtěrevova nemoci. Tyto léky jsou drahé a musí být aplikovány injekčně. Kurkuma je oproti této léčbě přírodní alternativou. Ukazuje se, že kurkumin je stejně účinný jako nesteroidní protizánětlivá léčiva, mezi která patří například ibuprofen, diclofenac, nurofen či voltaren. Jak nesteroidní protizánětlivé léky, tak kurkumin pracují na snížení tvorby zánětlivých chemikálií.

Kurkumin učinkuje prostřednictvím tzv. buněčných signalizačních cest. Tyto cesty snižují produkci a činnost různých spouštěčů zánětu. Takto dochází ke zmírnění bolesti a zánětu bez vedlejších účinků.

Pokud se přikláníte k přírodní medicíně či jste zažili vedlejší účinky nesteroidních protizánětlivých léků, případně se obáváte jejich vlivu na žaludek, ledviny, játra a kardiovaskulární systém, pak může být kurkumin dobrou alternativou.