Konopí jak ho méně známe

Konopí je zdrojem terpenů neboli organických sloučenin produkovaných řadou rostlin, zejména jehličnanů. Terpeny přitahují opylující hmyz pro reprodukci rostlin. Také odvracejí nebo dokonce zabíjejí predátory. Zpomalují zrání rostlin a regulují metabolismus. Terpeny jsou hlavní složkou rostlinných éterických olejů. Aromaterapeutická léčba často používá terpeny kvůli jejich léčivým vlastnostem. Některé terpeny vnikly kvůli stresu pro rostlinu. Ano, i rostliny trpí stresem, který je ničí nebo i zabíjí, například z nadměrného tepla, světla, nedostatku vody, přebytku vody aj. Přesný počet terpenů nalezených v rostlině konopí se pohybuje mezi 100-200, v závislosti na různých variacích vědecké klasifikace. Například limonen je terpen, který dodává citrusovým plodům jejich jedinečnou vůni. Nachází se v citronech i pomerančích, ale v různých koncentracích, což vytváří jinou vůni nebo variace.

Myrcen je nejčastější terpen nalezený v konopí. U některých kmenů je více než 60% éterického oleje tvořeno myrcenem. Voní velmi podobně jako hřebíček. Vědci považují myrcen za silné analgetikum, protizánětlivou látku a antibiotikum.

Limonen je často druhým, třetím nebo čtvrtým terpenem, který se nachází v konopné pryskyřici, a vytváří vůni, kterou nacházíme v citrusových plodech. Stejně jako myrcen obsahuje i limonen antifungální, antibakteriální a antikarcinogenní vlastnosti. Říká se také, že chrání před toxiny plísně Aspergillus a karcinogeny nalezenými v kouři.